Tanumsloppet seedningslopp för Vasaloppet

Tanumsloppet seedningslopp för Vasaloppet

TANUMSLOPPET SEEDNINGSGRUNDANDE
Årets första lopp i Västsvenska Rullskidcupen är Tanumsloppet den 6 juni.
För er som gick miste om att kunna seeda sig till vinterns Vasalopp rekommenderar vi er att ta chansen att åka detta lopp för att kunna få en bättre startplats i Vasaloppet 2021.
Läs mer på Tanumsloppets hemsida.

#tanumsloppet #vasaloppet #seedningslopp #rullskidor #västsvenskarullskidcupen #längdskidor

COVID-19 påverkar oss alla

COVID-19 påverkar oss alla

COVID-19 vet väl vid det här laget alla vad det är.
Tyvärr påverkas vi alla på något sätt och vi ber er ha förståelse för att tävlingsprogrammet i Västsvenska Rullskidcupen kan ändras över tid på grund av rådande omständigheter.
Håll er uppdaterade på vår Facebooksida.

Västsvenska Rullskidcupen 2020 är här

Västsvenska Rullskidcupen 2020 är här

NEDRÄKNINGEN HAR BÖRJAT

Som ni har väntat på att få plocka fram rullisarna, men nu har nedräkningen börjat.
Västsvenska Rullskidcupen 2020 är här i ny fräsch tappning bland annat med en helt nydesignat hemsida www.rullcup.se
Där finns allt ni behöver veta för att hålla er uppdaterad inför årets bästa rullskidcup.

Vi har nu ett preliminärt program för cupen som ser ut så här:
6 juni Tanumsloppet
9 augusti Rådarullen
25 augusti Värnamorullen

5 september Höstrullen
13 september Billingen Rollerski
27 september Aleloppet (FINAL)

VI RESERVERAR OSS FÖR ÄNDRINGAR PÅ GRUND AV RÅDANDE OMSTÄNDIGHETER.

Välkommen till Västsvenska Rullskidcupen 2020 – nu kör vi!

Westman gick på knock i finalen

Westman gick på knock i finalen

VÄSTSVENSKA RULLSKIDCUPEN AVGJORD
Västsvenska Rullskidcupen 2019 avslutades i helgen med Rollsborundan i vanlig ordning.
Vädret var nyckfullt och ett tag såg det ut som att regnet skulle sätta käppar i hjulen för arrangemanget men strax innan start sken solen upp och det blev trotts vätan rättvisa tävlingsförhållanden.
På den 17 km långa banan skulle det visa sig att gammal är äldst. Göteborgs Skidklubbs tidigare världsmästare på rullskidor Tobias Westman tävlande i H 40 skulle trotts sina 46 år sätta hela startfältet på plats. När han tryckte till i den sista tuffa stigningen upp mot mål var det ingen som orkade hänga med.
Han krossade allt motstånd, vann H 40 och årets Västsvenska Rullskidcup i sin klass.
– Nu slutar jag. Jag är för gammal för det här, säger Tobias Westman.
Det är inte första gången han slutar så vi får väl se hur det blir med den saken.
Lasse Ericsson, Nybro Ski fick känna sig slagen av Westman i spurten men han segrade ändå i H 21 och tog därmed hem segern i årets cup i H 21 klassen.

I D 21 vann Erika Karlsson tävlande för Nybro men det räckte inte till för att bli totalsegrare i cupen utan Louise Wanemark, Apladalens LK kammade hem segern i årets cup för D 21. På tredje plats i cupen kom IK Sterns, Ulrika Lindberg.

Regnet till trotts så var det som vanligt ett välskött arrangemang. Inga större tillbud mer än några skrapsår och brutna stavspetsar har rapporterats.

Dagen avslutades med prisutdelning i Yttern IP:s klubbstuga där det förutom priser i Västsvenska Rullskidcupen skulle delas ut DM-plaketter.

Vi vill tacka arrangörer, tävlande och sponsorer för den gångna rullskidsäsongen och hoppas vi ses igen nästa år.

Resultat Västsvenska Rullskidcupen 2019 (fullständig resultatlista med poängberäkning finns på Skidresultat.se ):

D 13-14
1. Kajsa Ekenberg, IK Stern
2. Beata Åkerström, IFK Skövde SK
3. Ida Hammarberg, Sävedalens AIK

D 15-16
1. Ebba Johansson, IF Ski Team Skåne
2. Ida Rosjö, IF Hallby SOK
3. Lina Rydén, IFK Mora SK

D 17-20
1. Olivia Ednarsson, Brandsbols SK
2. Thea Braneby, Sunne SLF
3. Thuva Andersson, OK Landehof

D 21
1. Louise Wanemark, Apladalens LK
2. Erika Karlsson, Nybro
3. Ulrika Lindberg, IK Stern

D 40
1. Ingemo Ilander, IK Stern
2. Eleonor Öström, IK Stern
3. Anna-Karin Jonsson, Borås SK

H 13-14
1. Carl Björk, IFK Skövde SK
2. Emil Ling, IF Hallby SOK
3. Wilhelm Kuylenstierna, Sävedalens AIK

H 15-16
1. Melker Åkerström, IFK Skövde SK
2. Martin Höiby, OK Landehof
3. Anton Grahn, IF Hallby SOK

H 17-20
1. Harald Ekenberg, IK Stern
2. Erik Fransson, Borås SK
3. Hugo Sjögren, Tranemo IF

H 21
1. Lasse Ericsson, Nybro Ski
2. Markus Jönsson, Tranemo IF
3. Johan Kanto, Göteborgs SK

H 40
1. Tobias Westman, Göteborgs SK
2. Anders Carlson, Göteborgs SK
3. Anders Magnusson, IK Stern

H 50
1. Adam Blomberg, Göteborgs SK
2. Jörgen Sörqvist, Göteborgs SK
3. Jonas Häger, Ryda SK

H 60
1. Kent Tigerberg, Lidköpings VSK
2. Bo Tigerberg, Lidköpings VSK
3. Sören Skålberg, Göteborgs SK

H 70
1. Bertil Persson, Göteborgs SK
2. Mats-Göran Melin, Apladalens LK
3. Arvo Teppola, IK Hakarpspojkarna

Höstrullen nästa

Höstrullen nästa

Den 7 september körs Höstrullen på rullskidor som ingår i Västsvenska rullskidcupen.
Så anmäl er till årets upplaga av Höstrullen som arrangeras av Hestra IF.

Anmälan och mer info via nedanstående länk:
Anmäl dig här